Pine Bluffs Post - Serving all of Eastern Laramie County since 1908

Burns track and field opens season at Morrill

 


The Burns boys and girls track teams opened the season last weekend competing in the Early Bird meet at Morrill, Neb. Here’s how individual performances came out:

Girls Athlete Place Section

100 Meter Dash

13.97 SB Malli O'Neal 7th Prelims H1

14.05 Malli O'Neal 7th Finals H1

15.42 SB Mallory Ickes 15th Prelims H1

200 Meter Dash

28.82 SB Malli O'Neal 5th Prelims H1

32.76 SB Cassidy Weibel 18th Prelims H1

33.65 SB Elizabeth Desautels 20th Prelims H1

400 Meter Dash

1:05.61 SB Kelsey Faircloth 3rd Finals H1

1:10.05 SB Piper Perez 9th Finals H1

1:14.77 SB Meghan Murphy 13th Finals H1

800 Meter Run

2:41.59 SB Mackenzie Faircloth 5th Finals H1

2:46.70 SB Katie Norris 7th Finals H1

1,600 Meter Run

6:24.96 SB Kate Bach 6th Finals H1

3,200 Meter Run

15:10.86 SB Nicole Talkington 8th Finals H1

100 Meter Hurdles

19.68 SB Madisyn Mirich 7th Prelims H1

19.88 Madisyn Mirich 7th Finals H1

300 Meter Hurdles

58.41 SB Madisyn Mirich 11th Finals H1

High Jump

4-2 SB Kelsey Faircloth 5th Finals H1

Long Jump

11-9 SB Mallory Ickes 13th Finals H1

11-6 SB Elizabeth Desautels 16th Finals H1

10-6 SB Piper Perez 19th Finals H1

Triple Jump

29-4.25 SB Madisyn Mirich 7th Finals H1

25-11.5 SB Cassidy Weibel 14th Finals H1

Pole Vault

8-0 SB Kelsey Faircloth 4th Finals H1

7-0 SB Meghan Murphy 8th Finals H1

6-6 SB Mallory Ickes 9th Finals H1

Discus

72-3 SB Isabella Sanchez 16th Finals H1

69-7 SB Morgan Griess 20th Finals H1

39-9 SB Sierra Miller 26th Finals H1

Shot Put

23-10 SB Isabella Sanchez 22nd Finals H1

23-7 SB Sierra Miller 23rd Finals H1

16-7 SB Kailee Liley 25th Finals H1

Boys Athlete Place Section

100 Meter Dash

12.09 SB Klayton Clark 6th Prelims H1

12.16 Klayton Clark 5th Finals H1

12.59 SB Tyler Norris 10th Prelims H1

200 Meter Dash

29.44 SB Kolby Humphrey 19th Prelims H1

33.30 SB Gabe Childers 22nd Prelims H1

400 Meter Dash

1:05.76 SB Tanner Wilson 16th Finals H1

1:12.06 SB Gabe Childers 18th Finals H1

800 Meter Run

2:32.39 SB David Gordon 11th Finals H1

2:41.34 SB Colton Quick 13th Finals H1

2:43.87 SB Kolton Keslar 14th Finals H1

1,600 Meter Run

6:07.48 SB Colton Quick 11th Finals H1

6:12.45 SB Kolton Keslar 12th Finals H1

6:30.45 SB David Gordon 14th Finals H1

3,200 Meter Run

14:57.49 SB Zach Cudney 10th Finals H1

110 Meter Hurdles

18.47 SB Aiden Carroll 4th Prelims H1

18.54 SB Tyler Norris 5th Prelims H1

18.80 Tyler Norris 4th Finals H1

19.12 Aiden Carroll 5th Finals H1

300 Meter Hurdles

51.32 SB Boe Clayson 9th Finals H1

51.58 SB Tanner Wilson 10th Finals H1

Long Jump

15-9 SB Kaden Lakin 10th Finals H1

Triple Jump

25-1.5 SB Gabe Childers 11th Finals H1

Pole Vault

12-0 SB Tyler Norris 2nd Finals H1

11-6 SB Aiden Carroll 4th Finals H1

9-0 SB Boe Clayson 5th Finals H1

Discus

133-2 SB Sam Sharpe 1st Finals H1

80-5 SB Raymond Delgado 22nd Finals H1

72-0 SB Ben Banville 24th Finals H1

Shot Put

47-0 SB Sam Sharpe 1st Finals H1

30-10 SB Kolby Humphrey 17th Finals H1

29-9 SB Ben Banville 19th Finals H1

The Burns teams will head to Bayard, Neb. to compete this Saturday.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019

Rendered 11/05/2019 08:46